Brainfood.

Potrava pro každého, kdo hladoví po vědomostech.

Poslouchejte.

Při běhání, v tramvaji, v autě, v letadle, u snídaně nebo oběda, ale hlavně ne u práce. Neděláme pro vás mluvené slovo pro to, aby to byla jenom kulisa. Poslouchejte a soustřeďte se. Nepracujte u toho.

Učte se.

Predikce ukazují, že do poloviny 21. století bude u většiny lidí žijících ve vyspělém světě nutné se rekvalifikovat dvakrát až třikrát za život. A na to vás škola nepřipraví. To nejdůležitější je naučit se učit. Tady je série článků, jak na to.

 

Sledujte přednášky a záznamy meetupů

Odebírejte newsletter

Každých 14 dní rozesíláme pravidelně výběr toho nejlepšího, co jsme četli a napsali. Střídá se Creative digest, určený pro designéry, kreativce a další jim spřízněné obory a Strategy Digest, kde shrnujeme v odstavci delší, anglickojazyčné a často placené články i z médií jako je The Economist, Creative Review, Harvard Business Review a mnoha dalších. Přihlaste se a bude dostávat pravidelnou potravu pro váš mozek!

KONTRA trends 20’s

Stáhněte si e-book plný predikcí, statistiky a evidencí k současným fenoménům, trendům a vertikálám dekády.

Sestavuje je tým KONTRA pod vedením marketéra Adama Ondráčka a každý rok aktualizuje o nová data.

KONTRA trends & verticals mají celkem 12 kapitol, ve kterých se dovzíte o klíčových fenoménech, které v této dekádě ovlivnují lidské chování, marketing, nakupování, rozhodování ale jsou i klíčové pro nasměřování investic či produktového vývoje.

Publikace je určená lídrům a lídryním v organizacích či firmách. Je určená lidem pracujícím v marketingu, vývoji služeb, komunikaci či prosazování změn. Čerpat z ní mohou stratégové, designéři, obchodníci či vývojáři.

Zakoupit si můžete samostatný e-book či kombinaci s konzultací autorů jak trendy začlenit do vaší organizace či firmy.

KONTRA trends & verticals (e-book)
CZK 450.00
Koupit e-book
Adam Ondracek Adam Ondracek

Udržitelnost pomáhá prodejům stále více, ukazuje výzkum McKinsey

Nedávný výzkum poradenské společnosti McKinsey ukazuje na pětiletém měření prodejů v USA napříč kategoriemi a produkty, že většina produktů, které nesli udržitelná sdělení, zaznamenali růst prodejů. Přinášíme vám nejdůležitější zjištění z této studie v češtině.

Read More
Adam Ondracek Adam Ondracek

65% spotřebitelů chce nakupovat udržitelně, ale jen čtvrtina to opravdu dělá. Co s tím?

Na první pohled se zdá, že nikdy nebyla vhodnější doba pro zavedení udržitelného portfolia produktů. Spotřebitelé - zejména mileniálové - stále častěji říkají, že chtějí značky, které podporují své společenské poslání a udržitelnost. Jedna nedávná zpráva skutečně odhalila, že některé kategorie výrobků s tvrzením o udržitelnosti vykazují dvojnásobný růst oproti svým tradičním protějškům. Přesto zůstává v centru zeleného podnikání frustrující paradox: Jen málo spotřebitelů, kteří mají pozitivní postoj k ekologickým výrobkům a službám, je doplňuje svými peněženkami. V jednom z nedávných průzkumů 65 % respondentů uvedlo, že chtějí kupovat účelově zaměřené značky, které prosazují udržitelnost, avšak pouze 26 % tak skutečně činí.

Read More
Adam Ondracek Adam Ondracek

10 faktů o udržitelných postojích spotřebitelů

Má snaha dělat produkty a služby udržitelnější i byznysové opodstatnění? Nebo je musí firmy dělat jen s ohledem na planetu, nikoliv s ohledem na své zákazníky? 

V #KONTRAClimateChange jsme prošli celou řadu výzkumů, abychom vám pomohli se v postojích a chování spotřebitelů ve vztahu k udržitelnosti zorientovat. Ukazuje se, že zatímco se většina společnosti chce chovat se udržitelně, jen čtvrtina zákazníků je ochotna si za udržitelný produkt připlatit. Co z toho vyplývá? Firmy by se měli přestat snažit na udržitelných produktech vydělávat tím, že je prezentují jako nadstandartní a prémiové. Je tu totiž dalších 50 procent trhu, které si je chce koupit, ale nemůže dovolit. 

Read More
Adam Ondracek Adam Ondracek

Kolik bude na konci dekády stoletých lidí? A co na to byznys?

Průměrné dožití se v Evropě od 2. světové války zvýšilo o 40 let. Na konci této dekády bude po Zemi chodit okolo jednoho milionu stoletých lidí. Zásadně to změní lékařskou diagnostiku a péči, složení ekonomiky a daňové a penzijní systémy. Nebo si snad určíme horní hranici? Laťku posunuli dost vysoko už jiní živočichové. Takový žralok grónský se klidně dožívá i pět století. 

Read More
Adam Ondracek Adam Ondracek

Kdy přestaneme jíst maso? Rostlinné produkty přinášejí příležitost a nutnou změnu

77% zemědělské půdy potřebujeme pro hospodářské zvířata, zatímco maso z nich tvoří jen 18% potřebných kalorií. Zatímco beton při výrobě vytvoří obrovské množství emisí CO2, stavby z konopí je dokud roste pohlcují. Zatím, co mnohá farmaka řeší příznaky, přípravky založené na psilocybinu a nebo MDMA začínají získávat užití v praxi. Tak kdo je tady na čem vlastně závislý?

Read More
Adam Ondracek Adam Ondracek

Lidstvo má hromadnou neurózu. Jak by se k tomu měly postavit firmy?

Polykrize a dva roky lockdownu nám pocuchali nervy natolik, že si všichni čím dál tím víc chtějí odpočinout a na dlouho vypnout. Ve skutečnosti nám to jen ukázalo jediné - západní svět vytvoří dostatek hodnoty na to, aby část společnosti nemusela pracovat. Anebo abychom všichni mohli mít v pátek nepracovní volno na skládání básní nebo studium nového oboru. Kolikrát za život vyhoříme nebo budeme muset rekvalifikovat?

Read More
Adam Ondracek Adam Ondracek

Od funkce po fashion: jak tepláky otřásly módním byznysem

Athleisure je volnočasové oblečení, jehož materiály už nemusí sledovat společenskou, ale oděvní funkci. Je to oblečení, které využívá moderní materiály a technologie vyvinuté primárně pro sportovní využití, ale estetická hodnota je stejná, ne-li větší než užitná.

Využití materiálů jako je teplákovina, gore-tex, fleece a další je možné kvůli tomu, že designéři se nenechají svazovat v historii ukotvenými formami oblečení, jako je například nutnost rozlišovat nohavicemi mezi kalhotami a sukní kvůli určení pohlaví nebo přítomnosti límců a límečků, které jsou původně historickým pozůstatkem třídního řazení společnosti.

Read More
Adam Ondracek Adam Ondracek

Tahle krize nikdy neskončí

Kam vlastně kráčí lidská civilizace? Máme za sebou pandemii covidu-19. Jen co skončila, svět byl na pokraji jaderné války.  Blbá zpráva. Tahle krize už nikdy neskončí.

Read More
Adam Ondracek Adam Ondracek

Právo na opravu: co přinese ekologické hnutí byznysu?

Elektronický odpad je nejrychleji rostoucím zdrojem odpadu, přitom jej recyklujeme sotva pětinu. Legislativní hnutí napříč Amerikou a Evropskou unií ale nyní stále tlačí na zpřísnění pravidel pro životnost elektroniky a dlouhodobých spotřebičů a strojů. Proč je nyní téměř nemožné opravit smartphone? Protože to v první řadě není byznysově zajímavé.

Read More
Adam Ondracek Adam Ondracek

Jak se mohou značky vypořádat s koncem globalizace

Ocitli jsme za vrcholem mezinárodní obchodu a globalizace zpomaluje. Znamená to, že globální problémy se nám budou řešit stále hůře, zatímco jejich dopady budou výrazně viditelnější v konkrétních malých regionech a městech. Ať už jde o digitalizaci, klimatickou změnu, migraci či dostupnost bydlení, velké problémy se budeme muset naučit řešit lokálně. Velké i malé značky se budou muset do řešení pustit a podporovat komunikací i produkty a službami lokální iniciativy a komunity. Nastupuje éra glokalizace a radikálního lokalismu.

Read More
Adam Ondracek Adam Ondracek

Slovo roku

Jak řekl jeden moudrý muž: “Přemýšlení o tom, co se může stát, nás povzbuzuje k tomu, abychom převzali zodpovědnost za rozhodnutí, která děláme dnes.”

Read More
Adam Ondracek Adam Ondracek

Studio KONTRA zakládá první komunikační agenturu specializovanou na udržitelnost

“Chceme snižování emisí a ochranu klimatu komunikovat nikoliv coby hrozbu, ale jako příležitost. Je to totiž příležitost řešit celou řadu výzev, kterým v Česku a střední Evropě čelíme. Transformace energetiky nám přinese lepší ovzduší a tím pádem zlepšení zdravotního stavu nás všech. Díky obnovitelným zdrojům ulehčíme všichni našim peněženkám a přestaneme podporovat totalitní režimy. A v neposlední řadě, necháme našim dětem planetu v lepším stavu, než nám ji předali naši rodičové,” říká zakladatel KONTRA a stratég Adam Ondráček.

Read More
Adam Ondracek Adam Ondracek

Lidstvo potřebuje objevit ufouny.

Zbývají nám tedy jenom dvě věci, jak zachránit budoucnost lidstva na planetě Zemi. Prvním je, že konečně objevíme ufouny, začneme se jich bát a celá planeta Země se proti nim spojí v typické, mužské, soutěži. V rámci zachování kompetitivní soutěže s emzáky zvládneme snížit emise a zastavit zrychlování globálního oteplování možná i dřív, než v roce 2030.

Tou druhou možností je, že dostaneme více žen do politiky a vedení společnosti. Díky tomu začneme spolupracovat, namísto toho abychom soutěžili, kdo poslední odloží kolty. I když totiž budete nejzdatnější pistolník, až zůstanete sám na poušti, kolty vás nenasytí.

Read More
Adam Ondracek Adam Ondracek

Voice interface

Moorovo pravidlo, které káže, že se každé dva roky zdvojnásobí výpočetní kapacity, má za následek, že kapacita strojů již dávno předehnala kapacitu lidské schopnosti učení se. Objem informací a vědomostí se ve světě zvyšuje mnohonásobně rychleji, než je člověk schopen ne jenom pojímat, ale i vyhodnocovat a třídit.

Doposud lidé používali ke komunikaci se stroji psaní. Při takovém rozdílu rychlosti zpracování dat se ale psaní coby ovládání strojů podobá spíše snaze řídit kamion pomocí volantu složeného z novin.

Read More
Adam Ondracek Adam Ondracek

Tekutá práce

Narůstající decentralizace práce a sociálních struktur, které jsou mnohdy nahrazovány komunitními projekty, povede ve světě a především pak v Evropě k masivní migraci pracovníků a vzniku gig culture. Ta se vyznačuje tím, že na rozdíl od zaměstnání, kde prodáváte svou loajalitu a čas, začnou lidé prodávat své schopnosti a výstupy. Stanou se freelancery. Produktivita práce nebude hodnocena na základě kvantity, ale podle jejích hmatatelných a viditelných dopadů. Tento trend akceleruje nárůst využívání home office způsobený globální pandemií koronaviru v roce 2020.

Read More
Adam Ondracek Adam Ondracek

Náčelníci a náčelnice

Zatímco se svět rozpadá na jednotlivé klany a názorové kmeny, každá malá skupina inklinuje k neformálnímu myšlenkovému vůdci. Tím může být často celebrita vyjadřující konkrétní životní styl, virtuální entita, jako je například charakter ve hře, nebo důležitá lokalita – gentrifikovaná čtvrť či mapa v online hře.

Read More
Adam Ondracek Adam Ondracek

Opravdovost

Každý z nás je vystaven nepřetržitému proudu reklamy a informací. Fakta a fake news nás okrádají o pozornost a my hledáme něco opravdového, nedokonalého, a především souznícího s naším pohledem na svět. Co je to pravda? Vše, co odpovídá mému pohledu na svět.

Read More
Adam Ondracek Adam Ondracek

Pozornost je měna 21.století

Je na ní založená ekonomika, která jednou praskne. A s ní umře online reklama. Nevěříte? Tady je příběh Attention Economy, nástupce kapitalismu.

Celé 20. století byla reklama umění, ne věda. Ale když v roce 2003 přišel Mel Karmazin, viceprezident mediální skupiny Viacom, do Googlu, jeho zakladatelé mu řekli: “U nás platí inzerenti jenom za to, co vydělává. U každé reklamy víme, jestli funguje.”

Mel Karmazin se na ně podíval, založil ruce a zeptal se: “Prodávám ročně reklamu za 25 miliard dolarů. Proč bych měl chtít, aby někdo věděl, co funguje?”

Read More
Adam Ondracek Adam Ondracek

Tohle desetiletí začalo divně.

Díváte se na predikci trendů, které budou zásadně hýbat lidskou společností ve 20. letech 21. století. Ovšem predikovat budoucnost na základě anomálie by byla hloupost.

Trendy, které se vám chystám představit, mají kořeny v časech daleko dříve, než svět ovládla pandemie koronaviru. Události roku 2020 a 2021 mnohé z těchto trendů výrazně urychlily nebo postavily do záře reflektorů. Ale měnit zásadně predikci budoucnosti na jejich základě by bylo pošetilé.

Ano, rok 2020 byl z globálního pohledu anomálií. Opravdu? Opravdu se jednalo o tak zásadní, neočekávatelnou událost, že bychom ji nazvali Černou labutí?

Read More
Adam Ondracek Adam Ondracek

Jak si udělat třídenní víkend

Narůstající decentralizace práce a sociálních struktur, které jsou mnohdy nahrazovány komunitními projekty, povede ve světě a především pak v Evropě k masivní migraci pracovníků a vzniku gig culture. Ta se vyznačuje tím, že na rozdíl od zaměstnání, kde prodáváte svou loajalitu a čas, začnou lidé prodávat své schopnosti a výstupy. Stanou se freelancery. Produktivita práce nebude hodnocena na základě kvantity, ale podle jejích hmatatelných a viditelných dopadů. Tento trend akceleruje nárůst využívání home office způsobený globální pandemií koronaviru v roce 2020.

Read More

Chcete vědět víc?

 

Rádi se s vámi potkáme.