Slovo roku

Co by mohlo být slovo roku 2022? Co by jej přesně vystihlo? Pokoušejí se o to mnohé instituce, od Univerzity v Oxfordu přes magazín The Economist až po každého druhého komentátora. Tedy i mě.

HIMARS

Ruská invaze na Ukrajinu donutila zpravodaje procvičovat místopisné názvy od Charkova po Záporoží. Zavedla také zbraně, které dříve znali jen odborníci: manpady, nasamy, himarsy a podobně. 

KLIMATICKÁ ÚZKOST

Ke slovní zásobě roku 2022, roku extrémního počasí a klimatické úzkosti, přispěla také změna klimatu. Česko zažilo první velký lesní požár v Hřensku a celá Evropa začala zřizovat “chladící centra” během vlny veder. Podobně zřizuje i “ohřívací centra” v době energetické krize a tuhé zimy. 

SHRINKFLATION

Hospodářské problémy, k nimž válka přispěla, přinesly i nová slova. Nejchytlavějším v této podkategorii je shrinkflation, kdy firmy skrývají zvýšení cen zmenšením výrobků při zachování cenovek.

DECOUPLING

Obchod, ekonomika a finance jsou vděčným zdrojem nového žargonu, některé kousky jsou trvalejší než jiné. Zpomalení čínské ekonomiky vedlo k tomu, že se stále častěji hovoří o decouplingu (oddělení západních ekonomiky od čínské). Mezinárodní třenice vedly k rozmachu tzv. friendshoringu: jakéhosi obráceného offshoringu, kdy se dodavatelské řetězce přesměrovávají do stabilních, v ideálním případě spřátelených zemí, nikoli do zemí, které napadají své sousedy nebo provádějí sebepoškozující kovidovou politiku.

ZERO COVID

Zaměříme-li se na Čínu, slovo zero covid by mohlo být zřejmým slovem letošního roku. Čínské výluky a zásahy vyvolaly vzácné veřejné protesty ve velkých městech a koncem roku přinutily k neobvyklému a veřejnému ústupu od některých prvků této politiky.

METAVERSE

Facebook se v roce 2021 přejmenoval na Meta a v roce 2022 vynaložil obrovské částky na snahu aktivovat metaverse, online svět, v němž mohou lidé komunikovat prostřednictvím avatarů a brýlí virtuální reality. Místo toho zisky klesaly, protože společnost měla problémy dokonce i s tím, aby její zaměstnanci sami metaverse používali. Stalo se dokonce finalistou soutěže Oxford Dictionaries o slovo roku, ale nebylo vybráno. Tohle slovo (a celý jeho svět) totiž stále hledá své uživatele.

HYBRIDNÍ PRÁCE

Po výlukách v roce 2020, po nichž v roce 2021 následoval pomalý návrat do kanceláří, se v roce 2022 usadila hybridní práce. Práce z domova po určitou dobu má své výhody (odlehčení měst a méně bolestivého dojíždění) i nevýhody (obavy z nižší produktivity v kombinaci s pocitem, že nikdy nejste mimo službu).

NEZÁVISLOST

Z mého pohledu je ale evidentním slovem, které vystihuje začátek 20. let 21. století něco úplně jiného. V událostech a změnách popsaných výše vidíme aspiraci na změnu. A to změnou je ve skutečnosti dosažení nezávislosti.

Všude okolo nás vidíme touhu po nezávislosti. Ať už je to nezávislost Ukrajiny, touha být nezávislý na fosilních zdrojích nebo globálním dodavatelském řetězci. 

Každý rok popisuji s mými kolegy trendy, které hýbou společností. Trendy jsou typicky dlouhodobé. I proto další, které jsme popsali v minulých letech v našem výběru KONTRA trends 20's zůstávají.  Za dlouhodobé trendy, které horizontálně vlivňují celou lidskou společnost považujeme Attention Economy, Relevance, Clanning, Voice Interface a  Tekutou práci. A nezávislost vidím v každém z nich: nezávislost na médiích, nezávislost na zavedených formách kreativity, nezávislost na oficiálních strukturách, nezávislost na psaném textu, nezávislost na kanceláři či velikosti úvazku a v neposlední řadě, nezávislost na globálním řetězci. 

A letos k nim přidáváme jeden nový: jmenuje se deglobalizace. Malé regiony jsou nespokojené s tím, jak jejich problémy řeší centrální vlády a instituce a tak berou řešení do vlastních rukou. Problém Ruska a jeho imperiálních ambicí nevyřeší Spojené národy ani Evropská Unie, tak jej musí vyřešit výrazně menší Ukrajina. Problémy Sudet se ani 30 let po revoluci nedaří vyřešit v Praze, a tak přistupují ke svým vlastním řešením, jako například region Broumovsko. I proto se městečko Broumov s populací 7 491 obyvatel (což je o polovinu míň, než žije v Praze-Podolí) probojoval do druhého kola kandidatury na Evropské hlavní město kultury 2028. Světový obchod dosahuje pomyslného vrcholu vlny, která začala už v 80. letech a tak nastává čas používat globální zdroje k lokálním řešením. Vítejte v době glokalizace. To je slovo pro rok 2023. 

— 

Mýlit se je ale lidské a tak i my občas některé z trendů každý rok vyřadíme. Tipnete si, který to bude?

Pokud se chcete dozvědět víc, přijďte na Predictions 2023. Představíme na nich KONTRA trends 20's. Poprvé ale také odhalíme KONTRA verticals - sérii fenoménů, ve kterých bude v následující dekádě masivně růst podnikání a investice. 

“Přemýšlení o tom, co se může stát, nás povzbuzuje k tomu, abychom převzali zodpovědnost za rozhodnutí, která děláme dnes.”

Scott Galloway

Previous
Previous

Jak se mohou značky vypořádat s koncem globalizace

Next
Next

Studio KONTRA zakládá první komunikační agenturu specializovanou na udržitelnost