Lidstvo má hromadnou neurózu. Jak by se k tomu měly postavit firmy?
Polykrize a dva roky lockdownu nám pocuchali nervy natolik, že si všichni čím dál tím víc chtějí odpočinout a na dlouho vypnout. Ve skutečnosti nám to jen ukázalo jediné - západní svět vytvoří dostatek hodnoty na to, aby část společnosti nemusela pracovat. Anebo abychom všichni mohli mít v pátek nepracovní volno na skládání básní nebo studium nového oboru. Kolikrát za život vyhoříme nebo budeme muset rekvalifikovat?
Již před pandemií nabízely společnosti zaměstnancům lázně, holiče na pracovišti, občerstvení a jídlo zdarma, masáže a příspěvky na cvičení. Posléze se tyto nabídky ještě rozšířily: bezplatné ergonomické hodnocení, vybavení domácích kanceláří, bezplatné hlídání dětí, bezplatná péče o domácí zvířata, stipendia dostatečně vysoká na nákup trenažérů a digitálních osobních trenérů, profesionální koučink, teleterapie, meditační aplikace. Celková částka, kterou společnosti ročně vynakládají na zdravotní péči, se pohybuje v miliardách. V roce 2020 vzrostl průměrný rozpočet na programy well-being - okázalé příplatky nad rámec standardních plánů zdravotní péče - oproti roku 2019 o téměř 40 % na 4,9 milionu dolarů.
Vertikály jsou fenomény, které naberou v tédo dekádě na síle, ale nebudou aplikovatelné - na rozdíl od trendů - na celou společnost horizontálně. Nabízejí využití v produktovém designu, investování ale i nových kanálech komunikace. Více si o nich můžete zjistit na wearekontra.com/trends nebo si přečíst celou kapitolu o Wellbeing & sabbatical travel.