Od funkce po fashion: jak tepláky otřásly módním byznysem
Koupíte si tepláky a rezignujete na váš život, prohlásil módní návrhář Karl Lagerfeld. Ale ano, to také drtivá část z nás během dvouletého lockdownu udělala. Krůček po krůčku rezignovala. Pod tlakem ekonomiky pozornosti jsme částečně rezignovali na kritické myšlení a pod tlakem lockdownů zase na pracovní návyky a oblékání. Ve skutečnosti pandemie jen urychlila co bylo na pochodu - tedy změnu co v západní společnosti symbolizuje bohatství. Zatímco dříve kalhoty symbolizovaly muže a bílý límeček lepší příjmy, dnes je znakem bohatství to, že si můžete dovolit celý den zůstat v legínách.
Athleisure je volnočasové oblečení, jehož materiály už nemusí sledovat společenskou, ale oděvní funkci. Je to oblečení, které využívá moderní materiály a technologie vyvinuté primárně pro sportovní využití, ale estetická hodnota je stejná, ne-li větší než užitná.
Využití materiálů jako je teplákovina, gore-tex, fleece a další je možné kvůli tomu, že designéři se nenechají svazovat v historii ukotvenými formami oblečení, jako je například nutnost rozlišovat nohavicemi mezi kalhotami a sukní kvůli určení pohlaví nebo přítomnosti límců a límečků, které jsou původně historickým pozůstatkem třídního řazení společnosti.
Vertikály jsou fenomény, které naberou v tédo dekádě na síle, ale nebudou aplikovatelné na celou společnost horizontálně. Nabízejí využití v produktovém designu, investování ale i nových kanálech komunikace. Přečtěte si o nich více na wearekontra.com/trends nebo si stáhněte celý e-book na téma Athleisure. A když se vám to nebude chtít, můžete přijít na přednášku.