Máme město v srdci.
Nejdřív jsme si mysleli, že to bude projekt do šuplíku. Ale jak se odvíjel rok 2020, pochopili jsme, že i my musíme našemu městu pomoci. Rozhodli jsme se tedy věnovat novou vizuální identitu a logo městu Praha jako dar. Vyrostli jsme tu a pevně věříme, že z krize povstane Praha nová, krásnější a zdravější.
Brief
Projekt “Město v srdci” jsme připravovali více než rok a obsahuje mnohem více, než vizuální identitu. Předtím, než začneme designovat značku, procházíme hlubokou analýzou a stanovujeme přesnou komunikační strategii.
Analýza
Věděli jste, že turismus se podílí na příjmech města jenom 4,5 %? Že na 10 svobodných mužů připadá jenom 9 svobodných žen? Že je Praha jedním z 5 nejrychleji zdražujících se měst na světě?
Strategie
Co vlastně od nás chce naše město? Co my chceme od něj? Budeme podporovat lidi, turisty nebo firmy? Jakým tónem město mluví, ke komu a kde?
Identita
Nové logo, barvy, fonty ale i pravidla pro jejich používání. Jak pracujeme se čtyřmi úředními jazyky?
Idea
Designéři a stratégové z pražského studia KONTRA odhalili podobu nové vizuální identity a loga pro hlavní město Praha. “Všichni jsme rodilí Pražáci a vizuální identita vznikla vloni jen tak, do šuplíku. Jenomže jak přišel rok 2020 a s ním pandemie, uvědomili jsme si, že je ten nejlepší čas věnovat rok naši práce jako dar městu, ve kterém jsme vyrostli,” říká zakladatel KONTRA Adam Ondráček a doplňuje “Motivem je srdce, jako symbol života. Když se zase probouzejí ulice matičky stověžaté, zasloužila by si novou vizuální identitu. Pokud bude město chtít vypsat výběrové řízení, rádi ji tam přihlásíme za korunu.”
Nová vizuální identita města Prahy využívá pouze jednu ze dvou původních historických barev. “Žlutá, nebo-li heraldicky zlatá odkazuje na královský původ Prahy a ve vizuální identitě působí jako výrazný diferenciátor od veškeré ostatní vizuální komunikace na ulici,” vysvětluje designérka Markéta Steinert. “Důležitá je i typografie, která navazuje na samotný symbol.”
Jako jednu z nejčastějších situací, kdy se obyvatel potkává v komunikaci s městem určili v KONTRA mobilitu a veřejné akce. 3D designér Jan Petrmichl, který je jinak doktorandem produktové designu na ČVUT tak navrhl sérii vista pointů, které mají být ve veřejném prostoru nepřehlédnutelné a mohou posloužit jako základ pro návrh budoucího městského mobiliáře. V KONTRA nezapomněli ani na historické symboly - primátorský řetěz či klíče od města. U příležitosti redesignu logotypu hlavního města se KONTRA vrhli i na redesign loga Letiště Václava Havla. “Máme za to, že odkaz prvního českého prezidenta by zasloužil kvalitnější zpracování než mělo letiště doposud a měl by odpovídat vizuální identitě hlavního města,” říká designérka Markéta Steinert a dodává: “Během toho roku práce jsme si ale uvědomili, že netvoříme jenom vizuální identitu a komunikační strategii. Napsali jsme, tak trochu, manifest v jakém městě bychom chtěli žít.”
Nové logo pro Prahu:
město jej dostalo na ozdravení po koronaviru jako dar od studia KONTRA
— Blesk.cz
Autoři
Design & visual identity — Markéta Steinert
3D design — Jan Petrmichl
Video & motion design — Zdeněk Bašus
Research — Lenka Homolka
Strategie & koncept — Adam Ondráček