Vizuální identita města Luhačovice
Jablko nepadá daleko od stromu
“Luhačovice jsou známé především jako turistická destinace, lázně či realizacemi Dušana Jurkoviče. Pro tak turisticky významné město, jakým Luhačovice jsou, je v dnešní době nezbytné, aby s veřejností komunikovalo prostřednictví moderního vizuálního stylu.(…)”
— starosta Marian Ležák
Brief
Ze zadání poměrně jasně vyplývalo, že logotyp a vizuální identita města Luhačovic musí být uvolněná a přátelská, jako město samo. K tomu má dokazovat, že Luhačovice jsou město moderní a proto by měla komunikovat moderním jazykem.
My jsme si k tomu přidali ještě několik našich principů, kterými se při tvorbě značek vždy řídíme:
» Značka musí být odlišitelná. Neměla by se tedy podobat značkám v okolí.
» Značka musí být jednoduše rozpoznatelná. Měla by tedy mít smysl a symboliku.
V první řadě jsme chtěli odlišit Luhačovice, aby se nepodobaly vizuálním stylem jejich sousedům:
Odlišitelnost
Pro odlišitelnost jsme se tedy rozhodli bojovat na poli dominantních barev. Návrh respektuje tradiční barvu Zlínského kraje - modrou. Namísto žluté jsme pak přidali červenou a pro region nezvyklou zelenou. Tyto dvě barvy odkazují i na původní erb města Luhačovice, zelenou korunu stromu a červená jablka na něm.
Rozpoznatelnost
Pro rozpoznatelnost jsme se vydali cestou kombinací symbolů a jejich posunutím do moderního pojetí. Zadání několikrát opakovalo definici Luhačovic jako jediného morvaského lázeňského města a význam staveb architekta Dušana Jurkoviče. Luhačovice doposud používali na svém informačním webu logo, které nápadně připomínalo logotyp největšího lázeňského resortu ve městě. Bohužel toto logo měl zároveň resort registrované a to i ve spojení se slovem Luhačovice.
Rozpoznatelnost
Rozhodli jsme se tedy smybol logotypu vytvořit na základě strategie založené na Vídeňském třídění známek. Jde v zásadě o mezinárodní katalog, na základě kterého mohou úřady na ochrannu duševního vlastnictví vydávat obchodní, registrační a jiné známky nejenom na název firmy či instituce, ale i na tvar jejího logotypu či značky. Registrovat si můžete samostatný tvar či případně tvar ve spojení s konkrétním slovem.
V případě Luhačovic tak byl tvar fontány či pramenu (Vídeňské třídění 6.3.12 a 7.5.15) zabráno a registrováno ve spojení s Luhačovicemi nejenom místní firmou vyrábějící lázeňské oplatky, ale i nejdůležitějším místním producentem - luhačovickou Vincentkou.
Rozhodli jsme se tedy pracovat se symboly, které
» odpovídali zadání a povaze značky
» byli registrovatelné, tím pádem odlišitelné
» dávaly smysl ve vztahu k Luhačovicím
Vyšli z toho naprosto jasně tři symboly: Jablko, listnatý strom a srdce. A tak jsme se řídili starým pořekadlem: Že jablko nepadá daleko od stromu!
Moderní, ale nepřerušuje kontinuitu
Logo vychází ze starobylého symbolu jablka a odkazuje tak na původní jabloň z městského erbu i jabloň, která nyní stojí před radnicí. Využívá ale jednoduché linky a moderní díky aplikaci jak ve vertikální, tak horizontální poloze. V neposlední řadě “očko” na prostředním proudu vody ve fontáně odkazuje na “očka”, která jsou typická pro architekturu Dušana Jurkoviče.
Unikátní, ale respektuje lokalitu
Logotyp a vizuální identita používá jednu ze dvou barev typických pro Zlínský region - modrou.Unikátní je zapojením červené a zelené barvy, kterou mají Luhačovice historicky jako jediné v regionu ve znaku.
Profesionální, ale s lidským, vřelým tónem
Logo respektuje možnosti unikátní registrace. Vyjadřuje symbolem fontány lázeňské město a zároveň vyjadřuje vřelost místních tím, že připomíná srdce.
To jsme si ověřili, když jsme symbol otestovali na algoritmech vyhledávací sítě Google. Ta se díky umělé inteligenci neustále učí a již nyní umí na obrázcích rozpoznávat tvary. Vidíte, i Google si myslí, že je to srdce!
Autoři
Designer — Jan Petrmichl
Strategie — Adam Ondráček